Agresja u kota jako sygnał alarmowy
Tym razem kongres behawiorystyczny w centrum zainteresowania stawia trudne zachowania kotów, przy czym porusza tematy takie jak stres u kota, agresja u kota, zespół falującej skóry oraz zmiany behawioralne związane z podeszłym wiekiem zwierzęcia. Bazując na konkretnych przypadkach, przedstawimy podłoże poszczególnych zmian zachowania kotów oraz metody ich skutecznego diagnozowania i ustalenia odpowiedniego planu terapii. Stres u kota może wywołać niepożądane zmiany behawioralne, a nagła agresja u kota może być objawem różnych problemów zwierzęcia.
Zespół falującej skóry – tajemnicza dolegliwość
Ponadto uczestnicy konferencji będą mogli wysłuchać prelekcji i dowiedzieć się czym jest zespół falującej skóry (FHS). To coraz częstsze zaburzenie zachowania kotów domowych, którego jednym z objawów jest nagła agresja u kota, nadal nie jest powszechnie znane. Przedstawione zostanie podłoże problemu, predyspozycje, symptomy, przebieg choroby, a także omówienie diagnozowania i pracy z pacjentem cierpiącym na zespół falującej skóry, z uwzględnieniem znaczenia, jakie może mieć w tym przypadku behawioryzm kotów.
Przyczyny zmiany zachowania kotów
Zmiany behawioralne, w tym agresja u kota, mogą być spowodowane chorobą. Istnieją jednak przypadki, kiedy to zachowania kotów nie wynika ze zmian chorobowych a zwierzę wymaga terapii behawioralnej. Jak je rozróżnić? Kiedy pojawiająca się nagła agresja u kota lub strach wynikają z problemów behawioralnych, a kiedy są wynikiem choroby? Z tym problemem zmierzymy się podczas specjalnego panelu poświęconego diagnostyce różnicowej, z którego dowiemy się jak nie pomylić zaburzeń behawioralnych z chorobą. Lekarz weterynarii przedstawi uczestnikom metody odróżnienia choroby o podłożu psychicznym od innych, podobnych zaburzeń oraz wskaże choroby układowe, które powinien leczyć koci behawioryzm, omówi także leczenie chorób układu moczowego oraz zmiany geriatryczne u kotów.
Znaczenie terapii wspomagającej
Tegoroczny kongres behawiorystyczny ma także na celu zwrócenie uwagi na dobór terapii wspomagających. Na konkretnych przykładach wskażemy, jak prawidłowo ułożyć dietę oraz stosować suplementy behawioralne i feromony, aby wspomóc terapię problemów takich jak: zaburzenia lękowe czy agresja u kota.
Prelekcje podczas kongresu behawiorystycznego poprowadzą cenieni w branży specjaliści z dziedzin takich jak zoopsychologia, weterynaria i behawioryzm kotów: Magdalena Nykiel, Antonina Kondrasiuk, dr n. wet. Tomasz Nowak, Beata Leszczyńska, tech. Wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk oraz lek. wet. Martyna Woszczyło.
Wszystkie tematy, które przedstawimy, wybrane zostały dzięki analizie ankiet przeprowadzonych po ostatniej konferencji, której tematem był koci behawioryzm. Dostosowujemy zakres tematyczny do Państwa zainteresowań, tak by każda konferencja była ciekawa i podnosiła wiedzę jej uczestników! Behawioryzm kotów to ważna dziedzina dla każdego, kto dba o dobro zwierząt.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem kongresu behawiorystycznego pt. TRUDNE PRZYPADKI W TERAPII ZABURZEŃ BEHAWIORALNYCH KOTÓW.